Vineri, 29 martie 2024 - 12:47:10

Echipa naţională de baschet masculin la un pas de calificare la Eurobasket 2015

27 august 2014

Echipa naţională masculină de baschet a României a reuşit să câştige senzaţional, în deplasare cu Suedia.

Elevii  antrenorilor Marcel Ţenter, Claudiu Fometescu şi Milorad Perovic au câştigat în faţă scandinavilor, cu scorul de 88-86 (la pauză 47 – 38 ) după un meci interzis cardiacilor , în ultima secundă Nicoară a înscris coşul victoriei .

Cu această victorie ,tricolorii au  făcut un pas uriaş spre calificarea la turneul final  Eurobasket 2015,  în cazul calificării, vor reveni după o absenţa de 27 de ani, la competiţia europeană

„Avem de jucat în ultimele etape din Grupa F două finale şi trebuie să le câştigăm”, declara înaintea plecării  în  Suedia tehnicianul naţionalei Marcel Ţenter .

Românii au început în ofensivă  meciul  preluând conducerea pe tabela de marcaj prin coşuri de la linia de 3 puncte .

Cu o defensivă puternică , România a terminat primul sfert în avantaj, scor 22-17.

Tricolorii au început în forţă şi sfertul doi , la pauză scorul era 47 – 38 pentru ai noştri .

După pauză , suedezii au ieşit la joc , dar românii au reuşit să menţină ritmul,mai mult... aceştia  şi-au mărit avantajul la 67-54 .

În sfertul patru gazdele au revitalizat jocul  şi au preluat conducerea în ultimul minut al partidei , prin reuşită lui Hakanson.

Într-un final „electrizant „ , tricolorii au egalat,  prin Gutoaia marcând  două libere , iar Nicoară a reuşit o recuperare ofensivă şi a adus echipei naţionale ultimul atac .

Gutoaia a aruncat la coş , mingea a ricoşat ,  Nicoară a  fost la recuperare şi cu o execuţie de maestru a înscris pentru 88-86 în chiar ultima secundă , decalasand fiesta în tabăra oaspeţilor .

Pentru a nu depinde de rezultatele finale , România este obligată să învingă Letonia , miercuri, la Sibiu, de la ora 19:00, în ultimul meci din faza grupelor.

FIBA-Europe a dat publicităţii statistica meciului .

Punctele tricolorilor au fost realizate astfel :  MOLDOVEANU (22 p, 3×3, 1 rec, 3 pase), GUTOAIA (15 p, 6 rec, 3 pase, 3 int), BACIU (14 p, 9 rec, o pasă, 1 int, 2 cap), PAUL (12 p, 1×3, 4 rec, 2 pase, 1 int), MANDACHE (9 p, 1×3, 6 rec, 3 pase, 1 int), SILVĂŞAn (9 p, 3×3, 1 rec, 3 pase), TUDOR (3 p, 1×3, 1 rec), NICOARĂ (2 p, 2 rec) şi SZIJARTO (2 p, o pasă).