Vineri, 29 martie 2024 - 9:46:06

Petrolul pierde cu 1-3 în faţa lui Dinamo Zagreb

22 august 2014

Petrolul a pierdut, 1-3, meciul cu Dinamo Zagreb din prima manşă a play-off-ului Europa League. Returul se joacă, joia viitoare, în Croaţia.

Golurile au fost marcate de Tamuz '45 pentru gazde şi Cop '29 (penalti), '80 şi Machado '90+6 pentru oaspeţi.

Petrolul Ploieşti: Pecanha - Alcenat, Geraldo, Gerson, Fanchone - De Lucas, Hoban (Mustivar '50) - Priso (Albin '63), Mutu (Nepomuceno '83), Teixeira - Tamuz. Antrenor: Răzvan Lucescu.

Dinamo Zagreb: Eduardo - Ivo Pinto, Simunovici, Simunici, Pivarici - Ademi, Brozovici - Soudani (Machado '46), Antolici (Vukojevici '73), Wilson (Pjaca '63) - Cop. Antrenor: Zoran Mamici.

Cartonaşe galbene: Alcenat '33 / Ademi '49

Cartonaş roşu: Geraldo Alves '90+5

Meciul a fost arbitrat de o brigadă din Italia, formată din Daniele Orsato - Lorenzo Manganelli, Nicola Nicoletti şi Daniele Doveri. La partida de la Ploieşti au asistat aproximativ 14.000 de spectatori, între care şi doar 15 fani croaţi.

Returul va avea loc la 28 august, de la ora 22.00, în Croaţia.

Răzvan Lucescu, antrenorul Petrolului, a explicat unde s-a făcut diferenţa în partida pierdută cu 1-3 de ploieşteni în faţa lui Dinamo Zagreb.

Antrenorul Petrolului a vorbit şi despre cartonaşul roşu primit de Geraldo Alves şi este foarte încrezător în ceea ce priveşte returul din Croaţia.

"Diferenţa s-a făcut de experienţa internaţională dintre cele două echipe. Am reuşit să egalăm, iar în a doua repriză am intrat cu determinare. Nu am fructificat ocaziile importante, iar la singura ocazie cînd ne-au surprins au reuşit să marcheze. La acest nivel nu ai voie să faci greşeli. Jocul s-a rupt pentru că n-am marcat la început, iar ei au înscris. Avem calitate şi forţă să marcăm trei goluri, dar lucrurile sînt foare importante. A fost o eliminare gratuită la Geraldo.

Arbitrul ne-a scos un jucător important din lot. Mie îmi pare rău de evoluţia foarte bună din a doua repriză. Ei în a doua parte au avut două faze, două goluri. Noi trebuie să dăm totul la retur, trebuie să avem un echilibru", a spus Răzvan Lucescu la televiziunea Sportro.