Joi, 28 martie 2024 - 2:01:42

Lidia Şimon a câştigat maratonul de la Boston, categoria +40

23 aprilie 2014

Organizat prima oară în 1897, maratonul din Boston este considerat primul eveniment anual de acest gen din istorie.
La prima ediţie au luat startul 18 participanţi, iar cea aniversară din 1996 a stabilit un record de participare de peste 38.000 de alergători. Lidia Şimon a cucerit medalia de argint la JO de la Sydney

Atleta româncă Lidia Şimon a câştigat celebrul maraton din SUA, la categoria +40. Pe locul 2 în aceeaşi categorie de vârstă s-a clasat Nuţa Olaru, sportivă născută în Dolj, dar care a reprezentat SUA. Lidia a terminat cursa cu timpul de 2h36:47.

La competiţia care a avut loc pe 21 aprilie s-a comemorat un an de la tragedia din anul 2013 când au fost ucişi trei spectatori într-un atentat terorist petrecut chiar în timpul cursei. Atunci, alte 264 persoane au fost fost rănite, iar 12 oameni au fost supuşi unor intervenţii de amputări de membre.